Nazaj na Blog
Edvard Medič, angelski vlagatelj: Ključna sta dober izdelek in zaupanja vredna ekipa
5. maj 2025

Na Vrhniki in okolici so doma številni uspešni podjetniki, vlagatelji, inovatorji in ustvarjalci. Kaj se lahko od njih naučimo? Njihove zgodbe bomo v Hekarni redno predstavljali, naš prvi sogovornik pa je Edvard Medič, eden izmed pionirjev tveganega kapitala v Sloveniji.
Medič ima posel v krvi. Pri devetnajstih letih je na Vrhniki odprl svojo prvo trgovino s konfekcijo, nato še eno v Idriji, leta 1995 pa zaznal priložnost v logistiki. Ustanovil je hitro pošto M-Express, ki je zelo hitro rasla in zgolj po treh letih zaposlovala že več kot 130 ljudi.
Medič je leta 2000 podjetje prodal GLS-u, velikanu evropske logistike, čez čas pa se je lotil vlaganja – sprva v nepremičnine in delniške trge, kasneje pa v start-up podjetja, s čimer se ukvarja še danes. Sogovornik je eden pionirjev na področju angelskega vlaganja pri nas, in ker gre še vedno za manj znano obliko financiranja, smo ga prosili, da nam pojasni njene glavne značilnosti.
V kakšne vrste start-upov vlagate?
Najraje vlagam v start-up podjetja, ki se ukvarjajo s spletnimi platformami in ne s fizičnimi proizvodi. Razlog je v tem, da za razvoj spletne platforme podjetje običajno potrebuje desetkrat manj investicijskega kapitala, poleg tega pa so spletne rešitve potencialno veliko bolj dobičkonosne.
Ali tudi večina ostalih slovenskih poslovnih angelov vlaga v spletne rešitve?
Da. Bi pa pri tem izpostavil, da je start-up vlaganje zelo tvegano. Po nekaterih statistikah propade več kot 98 odstotkov tovrstnih podjetij.
Koliko pa je angelskih vlagateljev pri nas?
V Sloveniji imamo nekaj organizacij, ki se ukvarjajo z angelskim vlaganjem. Ena takih organizacij je bil Klub 20, ki sem ga ustanovil skupaj z Alešem Pustovrhom, danes solastnikom Fil Rouge Capitala. Ta je eden največjih skladov tveganega kapitala na področju nekdanje Jugoslavije s sedežem v Zagrebu.
Tukaj so še Poslovni angeli Slovenije, Silicon Gardens in posamezni vlagatelji. Ni nas sicer veliko, saj se vlagatelji načeloma izogibajo tveganega kapitala. V Sloveniji ta nima dolge tradicije, poleg tega pa gre za zelo tvegano obliko vlaganja.
Kako lahko podjetnik, ki išče kapital, stopi v stik s poslovnim angelom?
Predlagam, da najprej pridobi čim več informacij na spletu. Veliko jih je, recimo, na voljo na spletni strani Poslovnih angelov Slovenije. Priti v stik z nami načeloma ni težava.
Kaj pa so sestavine dobre predstavitve oziroma "pitcha"?
Podjetje mora absolutno dokazati, da ima dober izdelek in da je ekipa, ki stoji za njim, vredna zaupanja. To je osnova. Prav tako morajo podjetniki dobro predvideti, kako bodo prodrli na trg, če pa jim je to že uspelo, kakšen je njihov načrt za rast.
Kje so po vaših izkušnjah priložnosti za izboljšave v slovenskih start-up podjetjih?
Opažam, da je največja slabost pomanjkanje znanja na področju upravljanja podjetja. Trg je tudi majhen, za internacionalizacijo pa so potrebni podkovani ljudje in dovolj kapitala, ki pa ga pogosto primanjkuje.
Avtor: Blažej Kupec